بسیاری از کارشناسان بازاریابی دیجیتال و صاحبان مشاغل می پرسند: “آیا SEO مرده است؟”

پاسخ خیر است، اما در حال تغییر است!

بهینه سازی موتور جستجو (SEO) نمرده است. برای انطباق با پیشرفت‌های فناوری، مانند هوش مصنوعی (AI) و یادگیری ماشین، در حال تکامل است. 

سئو به هدایت ترافیک ارگانیک، بهبود قرار گرفتن در معرض آنلاین و افزایش رتبه بندی صفحه نتایج موتورهای جستجو (SERP) ادامه می دهد. با این حال، تاکتیک های قدیمی سئو می توانند به طور فعال رتبه بندی شما را از بین ببرند. 

برای موفقیت در سئو امروز، باید موارد زیر را در نظر بگیرید: 

 • درک کنید که چه استراتژی های سئو کار می کنند و از استراتژی هایی که درست نیستند اجتناب کنید.
 • به طور مداوم بر وضعیت سئو نظارت داشته باشید و با تغییرات سازگار شوید.
 • با ارائه فرصت های جدید، استراتژی سئوی خود را پیچیده تر کنید.
 • بر ارائه بهترین تجربه کاربری ممکن تمرکز کنید.

همچنین باید در نظر بگیرید: 

 • فناوری در حال تغییر است (و بهتر است ادامه دهید زیرا منتظر شما نخواهد ماند).
 • تطبیق بسیار مهم است (اصلاحات الگوریتم موتور جستجو چندین بار در سال منتشر می شود، بنابراین به روز باشید).
 • با ورود هوش مصنوعی به حوزه موتورهای جستجو، رفتار کاربر به تکامل خود ادامه می‌دهد.

هوش مصنوعی مولد در حال تغییر بازی جستجو است

بسیاری از کسب و کارها برای جذب مشتریان بالقوه به وب سایت های خود به رتبه بندی SERP اعتماد کرده اند. این به معنای تولید محتوا بر اساس تحقیقات کلمات کلیدی و سپس بهینه سازی آن برای سئو با متا تگ ها و لینک ها بود. با یک استراتژی محتوای عالی و کمی شانس، وبلاگ یا مقاله شما در صفحه اول گوگل قرار می گیرد و ترافیک ارگانیک و مشتریان را جذب می کند.

سپس هوش مصنوعی Generative آمد. این چیه که میپرسی؟

هوش مصنوعی مولد به انواع مدل‌های هوش مصنوعی اشاره دارد که قادر به تولید محتوای جدید یا داده‌هایی هستند که بخشی از مدل‌های یادگیری یا مجموعه آموزشی آنها نبوده است. این می‌تواند انواع مختلفی از خروجی‌ها را شامل شود، از جمله متن، تصاویر، موسیقی و ویدیوها. 

توضیح تاثیر هوش مصنوعی مولد بر نتایج جستجوی گوگل

یک مثال عالی از Generative AI ویژگی جدید جستجوی Google در کروم است که از هوش مصنوعی Generative برای دادن پاسخ کامل به کاربر استفاده می‌کند، حتی به شما امکان می‌دهد سؤالات بعدی بپرسید و پیشنهادات بعدی را از شما می‌خواهد. گوگل «SGE – Generative AI» را از طریق پروژه Search Labs در کروم (در حال حاضر به صورت آزمایشی) ارائه می دهد.  

در عجله گوگل برای راه اندازی موتور جستجوی هوش مصنوعی Generative خود، که در پاسخ به Chat GPT و مشارکت مایکروسافت در Bing بود و به دلیل تهدید آشکار برای درآمد تبلیغاتی، تاثیر شدیدی بر قیمت سهام گوگل داشت، آنها یک کلیک صفر ایجاد کردند. محیط محتوا ماهیت سئو را تغییر می دهد.

جستجوی محتوای صفر کلیک به پرسشی اشاره دارد که در آن کاربر پس از وارد کردن درخواست خود، روی هیچ یک از نتایج جستجو کلیک نمی کند. در عوض، کاربر اطلاعات مورد نیاز خود را مستقیماً از صفحه نتایج موتور جستجو بدون بازدید از هیچ وب سایت خارجی دریافت می کند. این اغلب زمانی اتفاق می‌افتد که موتور جستجو یک قطعه ویژه، پانل دانش یا سایر پاسخ‌های مستقیم به درخواست کاربر را دقیقاً در صفحه نتایج نمایش می‌دهد، اما هوش مصنوعی Generative این را به سطح کاملاً جدیدی رسانده است.

چگونه هوش مصنوعی مولد جستجو را در سطح دانه بندی تغییر می دهد

ابتدا باید امکاناتی را که این امر باز می‌کند درک کنیم و سپس می‌توانیم راهبردی را شروع کنیم که چگونه بهترین سئو را به حداکثر برسانیم. بیایید به برخی از روش های تغییر جستجو نگاه کنیم.

ایجاد محتوای شخصی شده

هوش مصنوعی مولد می تواند محتوای سفارشی شده را برای کاربران بر اساس تاریخچه جستجو و ترجیحات آنها تولید کند. به عنوان مثال، مقاله ها، خلاصه ها یا تصاویر شخصی سازی شده را ایجاد می کند که با نیازهای منحصر به فرد کاربر مطابقت دارد.

افزایش داده ها برای نتایج جستجوی بهتر 

یکی از چالش های بهینه سازی الگوریتم موتورهای جستجو، نبود داده های آموزشی متنوع است. هوش مصنوعی مولد می‌تواند داده‌های مصنوعی ایجاد کند، تنوع و کمیت نقاط داده را گسترش دهد، که به نوبه خود می‌تواند برای آموزش مؤثرتر الگوریتم‌های جستجو استفاده شود.

جستجوهای بصری پیشرفته

هنگامی که کاربران با استفاده از تصاویر به جای متن جستجو می کنند، مدل های تولیدی می توانند با اصلاح یا بهبود تصویر ورودی برای مطابقت با نتایج بالقوه یا با تولید تصاویر مشابه برای گسترش دامنه جستجو کمک کنند.

بهبود پیشنهادات جستجو

با پیش‌بینی آنچه ممکن است کاربر به آن علاقه داشته باشد بر اساس ورودی محدود (مثلاً چند کاراکتر اول یک عبارت جستجو)، مدل‌های تولیدی می‌توانند به تولید پیشنهادهای تکمیل خودکار مرتبط‌تر کمک کنند.

تولید فراداده توصیفی

برای صفحات وب یا محتوایی که فاقد ابرداده کافی هستند، هوش مصنوعی مولد می‌تواند توضیحات یا برچسب‌ها را ترکیب کند و ایندکس کردن و ارتباط نتایج جستجو را بهبود بخشد.

بهبودهای جستجوی معنایی

مدل‌های تولیدی را می‌توان برای درک زمینه‌های مربوط به درخواست‌های کاربر مورد استفاده قرار داد، و موتورهای جستجو را قادر می‌سازد تا نتایج را نه تنها بر اساس تطابق دقیق کلمات کلیدی، بلکه بر اساس زمینه، هدف، و معنایی بازیابی کنند.

تبلیغات و بهینه سازی بازاریابی

موتورهای جستجویی که تبلیغات را ارائه می دهند می توانند از هوش مصنوعی مولد برای طراحی تبلیغات شخصی بر اساس رفتار جستجوی کاربر استفاده کنند و اطمینان حاصل کنند که تبلیغات مرتبط تر و جذاب تر هستند.

بسط پرس و جو و ترجمه

مدل‌های تولیدی می‌توانند به بازنویسی یا گسترش درخواست‌های کاربر کمک کنند و موتور جستجو را قادر می‌سازد تا مجموعه گسترده‌تری از نتایج مرتبط را بگیرد.

داستان سرایی و خلاصه سازی تصویری

برای کاربرانی که می‌خواهند یک نسخه بصری یا خلاصه‌شده از نتایج جستجو داشته باشند، هوش مصنوعی مولد می‌تواند متن و تصاویر را برای ارائه خلاصه‌های مختصر و جذاب ترکیب کند.

در حالی که برنامه های کاربردی بالقوه گسترده هستند، توجه به چالش ها نیز بسیار مهم است. مدل‌های تولیدی گاهی اوقات می‌توانند محتوای نادرست یا گمراه‌کننده تولید کنند و تفسیر تصمیم‌های آنها در مقایسه با الگوریتم‌های سنتی چالش‌برانگیزتر است. با این وجود، همانطور که فناوری به بلوغ می رسد، ادغام آن در موتورهای جستجو به احتمال زیاد باعث افزایش تجارب کاربر و در عین حال ادامه تعریف مجدد سئو می شود.

انطباق با SEO که بر هوش مصنوعی تمرکز دارد و از بهینه سازی الگوریتم استفاده می کند

در دنیای پرشتاب دیجیتال مارکتینگ، سئو با سرعت رعد و برق در حال تکامل است. روش های سنتی سئو دیگر برای پیشرفت کافی نیستند. 

همانطور که چشم انداز دیجیتال تغییر می کند، استراتژی های SEO ما نیز باید تغییر کند. بیایید به آخرین پیشرفت‌ها بپردازیم و اطمینان حاصل کنیم که دید آنلاین شما به دلیل این تغییر سریع در صنعت آسیب نمی‌بیند.

1. درک الگوریتم‌های هوش مصنوعی: چرا تاکتیک‌های قدیمی شما کوتاه می‌آیند

چشم انداز سئو در حال تغییر از استراتژی های سنتی مبتنی بر کلمات کلیدی به درک و انطباق با الگوریتم های هوش مصنوعی است. گوگل و سایر شرکت های جستجو از مدل های پیچیده هوش مصنوعی برای بهبود تجربه جستجوی کاربر استفاده می کنند. روزهایی که پر کردن کلمات کلیدی شما را به بالاترین سطح سوق می‌داد، گذشته است – امروز، ما باید در مورد پویایی الگوریتم‌های هوش مصنوعی و اینکه چرا آنها در موفقیت آینده سئو شرکت شما نقش اساسی دارند، بیشتر بیاموزیم.

2. پردازش زبان طبیعی و یادگیری ماشین: فراتر از کلمات کلیدی ساده

آیا از اینکه کلمات کلیدی به خوبی تحقیق شده خود نتایج مورد انتظار را ارائه نمی دهند ناامید هستید؟ 

تقصیر ممکن است در چیزی غیر از تحقیق کلمات کلیدی شما باشد. موتورهای جستجو در حال حاضر از پردازش زبان طبیعی (NLP) و یادگیری ماشینی (ML) برای درک زمینه و هدف پشت سؤالات جستجو استفاده می کنند. این فناوری‌ها بازی سئو را بازتعریف می‌کنند و به محتوای باکیفیتی نیاز دارند که از جریان زبان طبیعی به جای کپی کلیدواژه استفاده کند.

3. جستجوی معنایی: پل زدن شکاف بین هدف کاربر و محتوا

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چرا محتوای شما رتبه بندی نمی شود؟ احتمالاً به دلیل تغییر به سمت جستجوی معنایی است. جستجوی معنایی به تکنیک های جستجویی اشاره دارد که به جای تطبیق کلمات یا عبارات کلیدی، زمینه، هدف و معنای پشت پرس و جو را در نظر می گیرد. 

موتورهای جستجوی سنتی عمدتاً بر روی تطبیق کلمات کلیدی از عبارت‌های جستجو با کلمات کلیدی در اسناد تمرکز داشتند. جستجوی معنایی با تلاش برای درک مقصود کاربر و معنای متنی عباراتی که استفاده می کند فراتر از این است.

در اینجا چند مفهوم کلیدی با جستجوی معنایی آورده شده است:

 • هدف کاربر – به جای تطبیق کلمات کلیدی، جستجوی معنایی سعی می کند منظور کاربر را درک کند. به عنوان مثال، اگر شخصی برای “سیب” جستجو کند، آیا به میوه یا شرکت فناوری اشاره دارد؟ زمینه و کلمات دیگر در پرس و جو می تواند به تعیین این کمک کند.
 • شناسایی موجودیت – جستجوی معنایی موجودات موجود در محتوا را شناسایی می کند. موجودیت ها می توانند افراد، مکان ها، اشیا یا مفاهیم باشند. با درک موجودیت ها، موتور جستجو می تواند نتایج مرتبط تری ارائه دهد.
 • روابط – جستجوی معنایی روابط بین موجودیت های مختلف را درک می کند. به عنوان مثال، می داند که پاریس پایتخت فرانسه است یا سیب (میوه) می تواند به دستور العمل، تغذیه یا کشاورزی مربوط باشد.
 • نمودارهای دانش – موتورهای جستجوی اصلی مانند گوگل از نمودارهای دانش استفاده می کنند که شبکه های گسترده ای از موجودیت ها و روابط متقابل آنها هستند. هنگامی که شما برای یک فرد یا مکان برجسته جستجو می‌کنید، موتور جستجو ممکن است خلاصه یا حقایقی سریع درباره آن موجودیت که از نمودار دانش آن مشتق شده است ارائه دهد.
 • نمایه سازی معنایی پنهان (LSI) – این شامل شناسایی الگوهای رابطه بین اصطلاحات و مفاهیم موجود در متن بدون ساختار است. LSI برای کشف مترادف ها و زمینه اطراف کلمات استفاده می شود که به ارائه نتایج جستجوی دقیق تر کمک می کند.
 • پردازش زبان طبیعی (NLP) – NLP به رایانه ها کمک می کند تا زبان انسان را درک و تفسیر کنند. با پیشرفت‌های NLP، موتورهای جستجو می‌توانند پرس و جوهایی را که به زبان طبیعی بیان می‌شوند درک کنند و حتی پرس و جوهای پیچیده‌تری را مدیریت کنند.

4. تحقیق کلمات کلیدی در عصر هوش مصنوعی: نه آنچه قبلا بود

قوانین تغییر کرده اند و ابزارها نیز تغییر کرده اند. روش های سنتی تحقیق کلمات کلیدی در حال منسوخ شدن هستند. روش‌های جدید تحقیق کلمات کلیدی را که با موتورهای جستجوی مبتنی بر هوش مصنوعی هماهنگ است، کشف کنید و از فناوری‌های هوش مصنوعی اطمینان حاصل کنید که نتایج شما را بهبود می‌بخشد. SemRush، Ubersuggest و Chat-GPT همگی ابزارهایی هستند که می توانند در SEO بهینه شده با هوش مصنوعی استفاده شوند. 

5. بهینه سازی برای هدف: استاندارد طلایی جدید SEO

این فقط در مورد آنچه کاربران جستجو می کنند نیست، بلکه هدف پشت جستجوهای جستجو است. هوش مصنوعی مولد می تواند قصد را کشف کند و سپس از آن برای رتبه بندی نتایج استفاده می کند.

6. استفاده از نشانه گذاری طرحواره: ساخت محتوا قابل خواندن توسط ماشین

با بیش از 99 هزار جستجو در ثانیه، می توانید ببینید که چگونه محتوای با کیفیت ممکن است در فضای دیجیتال گسترده گم شود. نشانه گذاری طرحواره به شما کمک می کند تا محتوای شما را ماشین خوان کند و شانس آن را برای شناسایی و رتبه بندی افزایش دهد. روش ها و مزایای ادغام نشانه گذاری طرحواره در استراتژی SEO خود را بیاموزید.

7. استفاده از SEO فنی برای تقویت قدرت موتور جستجوی هوش مصنوعی

ساختار و سلامت فنی وب سایت شما همچنان نقش مهمی در رتبه بندی موتورهای جستجو خواهد داشت. درک نکات دقیق سئو فنی که به موتورهای جستجوی مبتنی بر هوش مصنوعی کمک می کند و موقعیت وب سایت شما را در نتایج جستجو تقویت می کند، از جمله سرعت سایت، پاسخگویی تلفن همراه و عملکرد رندر، همچنان برای ارائه یک تجربه عالی برای کاربر ضروری خواهد بود. فاکتور رتبه بندی برای گوگل

یک تجربه کاربری فوق العاده می تواند به طور قابل توجهی بر سئوی شما تأثیر بگذارد. به هر حال، اگر کاربران در عرض چند ثانیه از سایت شما خارج شوند، رسیدن به بالای نتایج جستجو چه فایده ای دارد؟ به اجزای حیاتی تجربه کاربر، از سرعت سایت گرفته تا بهینه سازی موبایل، دقت کنید و یاد بگیرید که چگونه کاربران را درگیر خود نگه دارید.

برای جمع بندی

بنابراین، آیا سئو مرده است؟ نه! 

همانطور که هوش مصنوعی به طور فزاینده ای برای موتورهای جستجو و رتبه بندی مرکزی می شود، تطبیق و اصلاح استراتژی های سئو ضروری است. محتاط ماندن و آگاه بودن، کلید تضمین این است که محتوای شما در این چشم انداز دیجیتال در حال تغییر قابل مشاهده و مرتبط باقی بماند. در نظر بگیرید که یک آژانس بازاریابی دیجیتال، مانند آوای مارکتینگ را درگیر کنید، که دارای متخصصان ترکیب بازاریابی و کارشناسان سئو است که می توانند به شما و شرکتتان کمک کنند تا این تغییرات را بپذیرید و برای آینده سئو آماده شوید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد هوش مصنوعی، سئو و ایجاد یک استراتژی موفق سئو با آوای مارکتینگ تماس بگیرید .

به این محتوا امتیاز دهید

فهرست مطالب
فرم زیر را پرکنید

کارشناسان ما به زودی برای ارائه پروپوزال و پیشنهاد با شما تماس میگیرند